Producent: Radomska Fabryka Wyrobów Metalowych „Polmetal”

Radomska Fabryka Chemiczna została otwarta w 1922 roku w miejscu dawnej cegielni Karscha przy ówczesnej ulicy Marywilskiej. Jej specjalnością stały się wyroby emaliowane. Zakład wielokrotnie zmieniał nazwę i profil działalności. W latach 50. dostarczał do pobliskich Starachowic podnośniki hydrauliczne, tłumiki i filtry do samochodów star. Wkrótce przeszedł na wyrób kuchni gazowych, by zostać ich największym wytwórcą w kraju.

W planie na rok 1987 przewidziano sprzedaż blisko 130 tys. sztuk kuchenki 333 na rynku krajowym oraz 30 tys. sztuk w wersji 333M na eksport. Stanowiło to ponad połowę wartości planowanego zbytu. Wytwarzano też kuchenki domowe elektryczne oraz turystyczne gazowe.

Stojący nad palnikiem garczek (tak mówi się w gwarze radomskiej) to „rondel półgłęboki z uszami”. „Cennik Fabryki blaszanych naczyń emaljowanych »Radom«” z 1926 roku ujmuje go pod numerem 13. W katalogu znajdują się również „brytwanny”, „łyżki stołowe (mocne)”, „durszłaki (cedzidła)” oraz „kubki żydowskie” z dwoma uchwytami do rytualnego obmywania rąk.

Lokalizacja: chodnik na skrzyżowaniu ul. Niedziałkowskiego i ul. Skłodowskiej-Curie