Producent: Fabryka Wyrobów Ceramicznych i Cementowych „Marywil”
Początki radomskiej fabryki „Marywil” sięgają roku 1896. Oferowała ona przede wszystkim okładziny ceramiczne i cementowe, a także cegłę-licówkę. Za materiały ogniotrwałe otrzymała medale złoty i srebrny na gubernialnej Wystawie Rolniczo-Przemysłowej w Radomiu w 1899 roku. W latach 20. XX wieku zarzucono wyrób płytek ceramicznych na rzecz szamotowej cegły ogniotrwałej do pieców hutniczych i kamionkowych rur kanalizacyjnych. Zakład nabyty przez Fabrykę Porcelany w Ćmielowie działał jako Fabryka Wyrobów Kamionkowych i Szamotowych „Marywil”. Posiadał też filialną wytwórnię w Suchedniowie.
„Marywil” był pierwszym założeniem w późniejszej głównej dzielnicy przemysłowej przy ulicy 1905 Roku. Ulica Marywilska łączyła go z przedmieściem Nowy Świat (ob. ul. B. Limanowskiego).
Ceramiczne płytki posadzkowe – zarówno gładkie, jednobarwne, jak i o wielobarwnych wzorach – można zobaczyć w wielu radomskich kamienicach. Przedstawiony wzór – cztery płytki układające się w zgeometryzowaną gwiazdę wpisaną w czworobok – jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych w Radomiu i kojarzonym właśnie z radomską fabryką. Występował jednak także w innych wzornikach, a jego pochodzenie jest znacznie starsze. Również otaczającą go bordiurę często wybierano z oferty „Marywilu”, choć w łączeniu wzorów panowała duża dowolność.
Lokalizacja: chodnik na ul. Piłsudskiego, przed wejściem do Sądu Okręgowego